Pensija

Par pensiju ir jādomā visiem iedzīvotajiem, par ko diemžēl liela daļa Latvieši ir skeptiski. Protams, pensijas vecums pēdējo gadu laikā ir krietni vien palielinājies un iedzīvotajiem nāksies doties pensijā daudz vēlāk, nekā tas bija pirms desmit gadiem, tad daži pat ir tik skeptiski, ka uzskata, ka nemaz nenodzīvos līdz pensijas vecumam. Vai tā ir taisnība? Tas, protams, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem.

Pirmais ir katra cilvēka dzīves stils, jo citiem tas ir veselīgāks, citiem atkal patīk atpūsties un smēķēt. Tomēr pēc Latvijas likumdošanas pašreizējais pensijas vecums, kas stājies spēkā no 01.01.2016. gada ir tāds, ka pensijā var doties tie, kas sasnieguši 62 gadu un 9 mēnešu vecumu un šis vecums ar katru gadu palielinās par trim mēnešiem. Par piemēru 01.01.2017.gadā pensijas vecums būs no 63 gadu vecuma un paskatoties mazliet tālāk, 2025.gadā pensijas vecums būs, sākot no 65 gadiem. Izdarot pavisam vienkāršu matemātiku, varam secināt, ka ik četrus gadus, pensijas vecums palielinās par vienu gadu. Tātad, ja Jūs pašreiz esiet 20 gadu vecumā un domājiet par pensijas uzkrāšanu, lai vecumdienas varētu pavadīt pārticībā, tad rēķinieties, ka tie nebūs 63 gadi un 9 mēneši, kad Jūs varēsiet doties pensijā.

Kas ir pensija

Neņemot vērā atsevišķas un bīstamas profesijas, kuras pieļauj iedzīvotajiem doties pensijā agrākā vecumā, tad šodienas 20 gadīgais jaunietis varēs doties pensijā 70 gadu vecumā, vai precīzi no šī brīža 69 gadu un 9 mēnešu vecumā. Tātad 10 mēnesī Jūs tiksiet pie pensijas. Ņemot vērā datus no vikipēdijas, kur skaidri ir rakstīts, ka vīriešu vidējais dzīves ilgums ir 67 gadi un trīs mēneši, bet sieviešu vidējais mūža ilgums ir 77 gadi un septiņi mēneši, tad tie jaunieši, kuri šodien tiek aicināti veidot mistiskus uzkrājumus pensiju 1. un obligātajā līmenī un protams, pensiju 2. un obligātajā līmenī tiek vazāti aiz deguna. Jo visu mūžu nākas krāt naudu, lai varbūt nodzīvotu līdz tādam vecumam? Vismaz pensiju trešais līmenis piedāvā dažus labumus, jo šis uzkrājums ir brīvprātīgs un tiem, kas vēlas saņemt naudu ātrāk ir iespēja izņemt pensiju 3. līmeņa uzkrājumu jau no 55 gadu vecuma.

Leave a Reply